ملاحظات طراحی در چاپ افست

هرچند بسیاری از دست اندرکاران چاپهای دیگر همچون فلکسو معتقدند که چاپ افست بسیار خطاپوش است، اما نکات ریز و دقتهای لازم در این چاپ نیز از دید متخصصان دور نمیماند. کنترلهای حروف، برداری بودن خطوط ریز بخصوص نوشته ها، کنترل رنگها و درصدهای آنها، اسکن تصاویر به شکل مطلوب، فرم بندی مناسب بطوریکه چاپ مقرون به صرفه تر باشد، همه از مباحث مفصلی است که طراحان گرافیک بایستی رعایت نمایند. کنترلهای مختلف در مراحل گوناگون از طراحی (که ممکن است مشکلات متعددی ایجاد کند) تا فیلم و زینک و… و بالاخره مرحله چاپ، باعث ارائه کاری نفیس و مطلوب خواهد شد هرچند که ممکن است از نظر عوام، کار نهایی ایراددار، مطلوب به نظر آید، اما نکته اینجاست که در صورت رفع مشکلات و ایرادهای کار، آنها متوجه میشوند که چاپ نهایی در مقایسه با حالت اول بهتر میباشد.
در اینجا چند نکته بارز و مشخص که مشکلاتی ایجاد میکنند بیان میشود. آنچه قرار است اجرا شود ابتدا طراحی دستی شده و سپس در کامپیوتر اجرا میشود. اسکن کار خود را به اندازه مورد نظر و با دقت لازم تهیه کنید بطوریکه نه با DPI پایین کیفیت نامطلوب ایجاد میکند و نا با DPI بالا که بی جهت حجم فایل را افزایش میدهد. کار نهایی را به شکل برداری و در نرم افزارهای برداری انجام دهید. در انتخاب رنگ، بخصوص برای حروف ریز دقت نمایید و حتما قبل از خروجی گرفتن (تهیه فیلم) درصد رنگ آنها را کنترل کنید. در هر مرحله از کار با کننده آن مشورت کنید. مثلا هنگام تهیه سند جعبه یک محصول که بعد از چاپ، مراحلی چون UV و لترپرس خواهد داشت، کنترل فضای لازم برای لب پنجه چاپ، برش و خط تای ماشین لترپرس و … بسیار ضروری است.
شرح خاص
ماشینهای چاپ افست، همچون انواع دیگر چاپ دارای تنوع در ابعاد و اندازه زینک و… هستند. بنابراین قبل از تهیه سند و خروجی گرفتن بایستی چاپخانه مورد نظر خود را انتخاب کنید و از ابعاد و نوع ماشین چاپ آن آگاهی یابید. این نکته ای است که معمولا لیتوگرافیها مد نظر دارند. در انتخاب نوع کاغذ و مقوا نیز دقت شود. گاهی انتخاب مقوای ارزان قیمت یا حتی گران اما نامناسب ممکن است مشکلاتی ایجاد نماید از جمله شکسته شدن محلهای تا در جعبه های مختلف. همچنین راه و بی راه مقوا بایستی هنگام خرید مد نظر باشد این مسئله با بالا رفتن گرم مقوا مسئله سازتر خواهد بود(کاغذ و مقوا دارای راه است که به صورت LG و SG روی لیبل بسته بندی آنها ذکر شده است. بطور کلی مقوای انتخابی شما بایستی به گونه ای انتخاب شود که بعد از برش به اندازه مورد نظر، به راحتی دور سیلندر چاپ لول شود. در مباحث بعدی بیشتر در این زمینه توضیح میدهیم). با شناخت نسبی ماشینهای چاپ و مراحل تکمیلی میتوانید مناسبترین و مقرون به صرفه ترین پروژه چاپی را انجام دهید.
مواد قابل چاپ:
الف) افست آب و الکل: کاغذ – مقوا – کاغذ پشت چسبدار – PVC
ب) افست خشک: کاغذ – مقوا – روی CD – فلز به شکل ورق
ج) افست رول: کاغذ و مقوای رول
کالاهای چاپ شده با این روش:
کارت ویزیت – بروشور – کاتالوگ – جلد کتاب – کارتهای تبریک – جعبه های مختلف – کتاب – روزنامه – مجله – اوراق بهادار – لیبیل محصولات و …
مدلهای دیگر:
ماشین چاپ افست تک رنگ، دو رنگ، چهار رنگ، ۵ رنگ، ۶ رنگ، ۸ رنگ و ۱۲ رنگ در ابعاد مختلف از ۵۰ * ۳۵ تا ۱۴۰ * ۱۰۰
ماشین چاپ افست دو رنگ پشت و رو زن
ماشین چاپ افست خوابیده و ایستاده
ماشین چاپ افست رول
ماشین چاپ افست ورقی
ماشین چاپ افست خشک
ماشین چاپ افست آب الکل
ماشین چاپ افست DI (Direct Image)

چاپ افست خشک
چاپ افست خشک همانگونه که از نامش پیداست،سیستمی از چاپ است که درآن خبری از آب نیست.بر خلاف سیستم چاپ افست معمولی (Wet offset) که در پروسه انتقال مرکب، آب نقش مهمی ایفا میکند، در سیستم افست خشک آب وجود ندارد.
در سیستم افست معمولی، مرکب در مناطقی از پلیت که آغشته به آب است نمی نشیند اما در سایر مناطق که تصویر وجود دارد، مرکب جذب سطح پلیت می شود. در این سیستم به خاطر وجود آب و خاصیت ویژه آن در کنار مرکب، تصویر از شفافیت و درخشندگی افست خشک برخوردار نیست.
در سیستم افست خشک جنس پلیت و مرکب با افست معمولی متفاوت است. به این معنی که در پلیت های افست معمولی لایه ژلاتینی بر روی صفه آلومینیومی پلیت وجود دارد که بعد از انجام عمل ترام گذاری بر روی پلیت ثابت می شود و مناطقی که ترام گذاری نشده اند در تماس با داروهای شیمیای ظهور پلیت شسته می شوند.این لایه باقیمانده بر روی سطح پلیت جاذب مرکب می باشد که انتقال مرکب به سطح لاستیک چاپ را سبب می شود. در سیستم افست خشک پلیت شامل لایه های زیر است:

۱) یه آلومینیومی زیرین که بدنه و قسمت اصلی پلیت را تشکیل می دهد.
۲) لایه پلیمری جاذب مرکب (مرکب دوست)
۳) لایه پلیمری حساس به گرما
۴) لایه سیلیکونی دافع مرکب (مرکب گریز)

نحوه عملکرد پلیت های افست خشک بدین ترتیب است که پس از اینکه پلیت در معرض تابش لیزر قرار گرفت، لایه پلیمری حساس به گرما بخار شده و از سطح پلیت حذف میگردد.
پس از این، پلیت های مزبور بنا به نوع آن مسیر های متفافتی را طی می کنند.
در پلیت های بی نیاز از ظهور مانند پلیت های افست DI، پس از تابش لیزر (که در داخل ماشین چاپ انجام می شود) جسمی دوران شبیه به پاک کن بنام(Friction roller) بر روی سطح زینک حرکت کرده و سیلیکون را در قسمت هایی که لایه ۳ برداشته شده است و هیچ اتصالی به سایر نواحی ندارد، از سطح زینگ بر می دارد. همین عمل در پلیت های نیازمند به دارو به وسیله داروهای شیمیایی انجام می پذیرد.
در جریاد پروسه چاپ، به خاطر مرکب گریز بودن لایه سیلیکون، مرکب فقط جذب مناطقی از سطح پلیت می شود که فاقد سیلیکون است. پس از آن مرکب به وسیله لاستیک چاپ به سطح کاغذ منتقل می گردد.
بدین ترتیب میتوان گفت خشک، چاپ غیر مستقیمی است که بر اساس عملکرد مرکب روی سطحی که شامل مناطق مرکب دوست و مرکب گریز است، بوجود می آید. بدین گونه، به طور غیر مستقیم و از طریق لاستیک چاپ، مرکب به کاغذ منطقل شده و تصویر را می سازد.
این مناطق مرکب دوست همان مناطق چاپ پذیر هستند و حدود ۲ میکرون پایین تر از مناطق ایمیج نشده (پوشیده از یک لایه سیلیکون) قرار دارند. البطه این سیستم نباید با سیستم چاپ گود یا گراور(gravure) اشتباه شود زیرا در این سیستم بر خلاف سیستم گراور، مرکب ها غلظت بیشتری دارند و نوع انتقال مرکب و نوع ترام ها در این گونه متفاوت است. در چاپ گود مرکب پذیری فرم چاپ بر اساس گودی مناطق چاپ پذیر نسبت به سطح سیلندر صورت می گیرد، در حالی که در سیستم افست خشک، خاصیت شیمیایی مواد سطح پلیت باعث مرکب گیری یا دفع مرکب می شود.