کاغذ و مقوا

مقوا نوعی کاغذ ضخیم می‌باشد که توانایی حفظ شکل بیشتری نسبت به کاغذ عادی دارد. از آن برای بسته بندی، ساختن کاردستی، لوازم مصرفی با عمر کم و همچنین برای درزبندی و بسیاری کاربردهای دیگر استفاده می‌گردد

کاغذ ماده‌ای است پهن و نازک که از فشردن الیاف موادی مانند خمیر چوب، برنج یا کتان درست می‌شود و بیش‌تر برای نوشتن و نقاشی به کار می‌رود. با این همه، از کاغذ برای بسته‌بندی (مانند کاغذ کادو)، آرایش درونی ساختمان، صافی‌های صنعتی و پژوهشی و کارهای دیگر نیز بهره می‌گیرند.

اندازه‌های استاندارد کاغذ

کاغذ ماده‌ای است پهن و نازک که از فشردن الیاف موادی مانند خمیر چوب، برنج یا کتان درست می‌شود و بیش‌تر برای نوشتن و نقاشی به کار می‌رود. با این همه، از کاغذ برای بسته‌بندی (مانند کاغذ کادو)، آرایش درونی ساختمان، صافی‌های صنعتی و پژوهشی و کارهای دیگر نیز بهره می‌گیرند.

چینی‌ها نخستین مردمانی بودند که بیش از ۲ هزار سال پیش، کاغذهایی مانند کاغذهای امروزی ساختند. ایرانیان مسلمان شیوهٔ ساختن کاغذ را در سدهٔ نخست پس از اسلام از چینی‌ها آموختند و آن را بهبود بخشیدند. شهر سمرقند برای سال‌ها بزرگ‌ترین مرکز ساختن و خرید و فروش کاغذ بود. سپس، در شهرهای دیگر، از جمله بغداد، دمشق، قاهره، مراکش، جزیرهٔ سیسیل و شهرهای مسلمان‌ نشین اسپانیا، کارخانه‌های کاغذسازی به راه افتاد.یافته های باستان شناسی نشان می دهند که از قرن اول میلادی،در چین کاغذ وجود داشته است.در سال ۱۰۵ میلادی،یکی از درباریان،ماده جدیدی را برای امپراطور توصیف کرد که از پارچه های کهنه،پوست درختان،کنف و علف تهیه می شد وروی ان می نوشتند.به مرور زمان،شیوه ی تهیه کاغذ بهتر شد و ان را با الیاف گیاهانی مانند خیزران می ساختند. عرب ها این محصول را به اروپا بردند ودر سال ۱۱۵۰ میلادی،غربیان نخستین کاغذ سازی را در اسپانیا بنا کردند.ماشین تولید انبوه کاغذ را چینی ها اختراع کردند. نخستین اسکناس نیز در سال ۱۰۲۴ میلادی در چین تهیه و مبادله شد.الیافی که در ساخت کاغذ بکار می‌رود معمولاً طبیعی و شامل سلولوز است.

روش محاسبه قیمت کاغذ :

قبل از محاسبه قیمت باید استاندارهای کاغذ و مقوای موجود در بازار را بدانیم مثلامی خواهیم قیمت یک برگ مقوای گلاسه ۱۳۵ گرم ۶۰*۹۰  یا گلاسه ۱۳۵ گرم ۱۰۰*۷۰ را محاسبه کنیم . در کل جهت کارهای چاپی و بستن شیت ۲ اندازه ی استاندارد فوق بیشترین کاربرد را دارد. که براساس آن با در نظر گرفتن کمترین دورریزی کاغذ ( پرت کاغذ) به انتخاب نوع کاغذ یا مقوا می پردازیم . قبل از محاسبه لازم به ذکر است گرماژمقوا در یک متر مربع (۱*۱)محاسبه شده و زمانی که بحث از مقوای ۱۳۵گرم می باشد یعنی یک متر در یک متر مقوا ، ۱۳۵ گرم است . جهت محاسبه قیمت مقوا به روش زیر عمل می کنیم :

مثال : مقوای ۱۳۵ گرم   ۱۰۰*۷۰

۱۳۵   *   ۱۰۰*۷۰

——————-

۱۰۰*۱۰۰

{ ۱۰۰ ضربدر۷۰ضربدر ۱۳۵(گرماژکاغذ یا مقوا)تقسیم به ۱۰۰*۱۰۰ = گرم کاغذ ۱۰۰*۷۰     در این جا حاصل ۹۴٫۵ می باشد.}

حال جهت محاسبه قیمت هرورق کاغذ:

می دانیم هر ۱ کیلو = ۱۰۰۰گرم است  و می دانیم هر کیلو کاغذ مثلا ۱۲۰۰تومان است به روش زیر قیمت هر ورق ۱۰۰*۷۰ ، ۱۳۵ گرم می شود:

۹۴٫۵   * ۱۲۰۰

—————-

۱۰۰۰

{۹۴٫۵ ضربدر ۱۲۰۰ تقسیم به ۱۰۰۰ =  قیمت هر ورق ۷۰*۱۰۰، ۱۳۵گرم       در این جا می شود ۱۱۳٫۴ تومان می باشد.}