راه کارهای کاربردی در طراحی گرافیک و چاپ

یکی از مشکلات همیشگی طراحان گرافیک و حتی کارفرمایان و سفارش دهندگان کار چاپی ، این است که چاپ مورد نظرشان بر روی چه کاغذی مناسب تر است ؟ همچنین بسته به نوع سفارش چه کاغذی می بایست تهیه کرد؟ حتماً با این مسأله و مشکل برخورد داشته اید و ساعت ها وقت شما را نیز گرفته است که جعبه ی مورد نظر شما می بایست با مقوای چند گرم چاپ شود یا فولدر فلان شرکت روی چه جنسی بهتراست . بسیاری از اطلاعات و دانش انتخاب کاغذ و مقوا به شکل تجربی به دست می آید و برخی اوقات با ایجاد ضایعات چاپی همراه است ، اما تا به حال فکر کرده اید که چگونه سعی و خطا را کم کرده و انتخاب بهتری داشته باشید ؟ عادت ما این است که در لحظه ای که نیاز به اطلاعات داریم به دنبال آن می گردیم ، اما کار بهتری هم می شود انجام داد. نیازهای خود را بررسی،

مشخص و یادداشت کرده و قبل از وقوع به فکر جمع آوری اطلاعات مورد نیاز باشیم تا به وقت لزوم با صرف کمترین انرژی به سراغ آرشیو خود رفته و به راحتی و با دقت به ادامه ی کار خود بپردازیم . در ادامه ، دو مطلب و یک پیشنهاد برای انتخاب بهتر کاغذ ارائه می کنیم .

کارهای ویژه روی کاغذ و مقوا

هر کاغذ و مقوایی قابلیت پذیرش همه ی امکانات چاپی را ندارد. فرآیند چاپ و جلوه های ویژه می تواند شامل این موارد باشد : ۱- چاپ CMYK ، ۲- چاپ STOP ، ۳- رنگ های متالیک ، ۴- پوشش ها ، ۵- برجسته سازی ، ۶- برش و دایکات و …

۱- چاپ CMYK : در چاپ چهار رنگ هرچه کیفیت کاغذ بالاتر باشد ، نمود چاپ روی آن جذاب تر خواهد بود ؛ به همین خاطر کاغذهای گلاسه با توجه به قابلیت پذیرش چاپ lpi بالاتر و درخشندگی بهتر برای کار چهار رنگ مناسب تر هستند . هرچه گرماژ کاغذهای گلاسه بالاتر باشد ، به دلیل نفوذ کمتر به درون کاغذ ، جلوه زیباتری از کار چاپی ارائه می شود .

۲- رنگ های Spot : نمود و نمایش رنگ های Spot نیز بر روی کاغذهای گلاسه زیباتر خواهد بود .

۳- رنگ های متالیک : چاپ رنگ های پیگمنت فلزی یا متالیک روی کاغذهای تحریر تقریباً هیچ نمودی ندارد . برای مثال چاپ رنگ نقره ای روی کاغذ تحریر چیزی شبیه به خاکستری را نمایش می دهد .

۴- پوشش : پوشش UV به طور کل روی کاغذهای گلاسه و به خصوص در گاژهای بالا امکان پذیر است . کاغذ و مفوا ار جنس تحریر، مایع UV را به درون کشیده و کار را خراب می کند.

۵- برجسته سازی : برجسته سازی به شیوه ی کلیشه های نر و ماده ، در کاغذهای ۸۰ گرم به بالا نمود بهتری دارد. بهتر است گرماژ کاغذ خود را برای این منظور درست انتخاب نمایید.

۶- برش و دایکات : کادر مورد نظر خود را برای برش دادن ، بسته به گرماژ کاغذ انتخاب نمایید . طبیعی است که هرچه گرماژ کاغذ شما کمتر باشد می بایست اندازه ی کادر برش کوچک تر انتخاب شود . بزرگ گرفتن کادر برش در کاغذهای گرم پایین ، نمود خوبی نخواهد داشت .

چه کاغذی برای چه کاری مناسب است ؟ در این جا فهرستی از کارهای گرافیکی مبتنی بر چاپ ارائه می شود. در این سفارشات انتخاب کاغذ و مقوا به ابعاد کار نیز بستگی خواهد داشت . در ادامه بر انتخاب نوع کاغذ بر اساس سفارش چاپی مروری خواهیم داشت .

کارت

کارت ویزیت : مقوای گلاسه و کارتی ۲۵۰ گرم معمولاً برای کارت ویزیت هایی در ابعاد متداول ۵ × ۸ سانتی متر مناسب است . همچنین از مقواهای فانتزی فابریانو و شبیه به آن نیز در گرماژ گفته شده استفاده می کنند . مقوای کرافت و PVC نیز اخیراً به مدیای چاپ کارت ویزیت اضافه شده است .

گواهی نامه : معمولاً گواهی نامه ها را روی مقوای ۲۵۰ گرم چاپ می کنند ، اما در مواردی که قرار است پس از چاپ ، اطلاعات دیگری روی آن پرینت شود کاغذ با گرماژ ۱۵۰ الی ۱۷۰ گرم به کار می رود و معمولاً کاغذ گلاسه به تحریر ارجحیت دارد ، اما کاغذهای تحریر به خصوص از نوع فانتزی و بافت دار ، کلاس و جلوه ی بهتری به گواهی نامه ی صادر شده می دهد ؛ به خصوص اگر نشان یا لوگوی شرکت یا سازمان مربوطه ، به شکل طلاکوب یا نقره کوب روی کاغذ با رنگ مایه ی زرد چاپ شود .

کارت تبریک : مقوای کارت تبریک معمولاً گلاسه ای ۲۵۰ الی ۳۰۰ گرم و در مواردی مقــوای فانتزی می باشد .

کارت ضمانت نامه : ضمانت نامه ها را معمولاً روی مقــوای کارتی از گرماژ ۲۵۰ الی ۳۰۰ گرم چــاپ می کنند.

پاکت

ملخی و کوچک تر : پاکت نامه های ملخی ( حدود ۱۱ × ۲۲ ) یا به عبارتی پاکت های ابعاد کوچک تر، معمولاً روی کاغذهای تحریر ۸۰ گرم چاپ می شـود . در مواردی هم کاغذهــای گلاسه را به کــار گرفته اند، اما کاغذ تحریر هم جذاب ترو هم شیک تر از گلاسه است .

A4 و A3 : پاکت های A4 و A3 به دلیل بزرگ بودن شان بهتر است با کاغذهایی با گرماژ بالاتر چاپ شوند . در این دو مورد کاغذها ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم پیشنهاد می شود . – فانتزی : پاکت های فانتزی معمولاً از کاغذهای فانتزی در گرماژ ۸۰ الی ۱۲۰ گرم ساخته می شوند .

جعبه

کوچک ساده : این جعبه شامل مواردی چون صابون و برخی داروها و پمادها می شود . برای این گونه موارد به طور معمول از مقوای۲۵۰ الی ۳۰۰ گرم ، مقوای کارتی و پشت گرم استفاده می شود . – جعبه های متوسط : برای جعبه هایی چون پودرهای لباس شویی و در اندازه های شبیه به آن ، از مقوای ۲۳۰ الی ۳۰۰ گرم و پشت طوسی استفاده می شود .

جعبه های بزرگ : جعبه های اسباب بازی و مواردی از این قبیل را روی مقواهای ۳۰۰ گرم به بالا و معمولاً پشت طوسی چاپ می کنند.

جعبه های عطر : ابعاد و اندازه های این گونه جعبه چندان بزرگ نیست ، اما به خاطر نفیس بودن جعبه معمولاً از گرماژ ۳۰۰ و شاید در مواردی بالاتر استفاده می شود. در این نوع جعبه ها راه و بی راه مقوا از حساسیت بالایی برخوردار است ، چرا که استقامت و زیبایی جعبه اهمیت زیادی دارد .

جعبه های خیلی بزرگ : جعبه های جاروبرقی ، مانیتور و مانند آن ها معمولاً روی مقوای گلاسه یا پشت طوسی با گرماژ حدود ۲۰۰ ، چاپ و روی کارتن های چند لایه لمینت می شود.

ساک دستی

اگر قرار باشد که ساک دستی سلفون داشته باشد ، معمولاً گرماز ۱۵۰ ، بسته به ابعــاد ســاک کافی اســت ( ساک در حدود A3 ) ، اما اگر سلفون در کار نباشد گرماژ بالاتر پیشنهاد می شود .

روزنامه

کاغذ روزنامه معمولاً ۴۰ گرم به بالا است و در مواردی که کار رنگی و با کیفیت مد نظر باشد از کاغذهای ۹۰ گرم گلاسه استفاده می شود .  کاغذ کادو کاغذ مورد نیاز برای این مورد ، می تواند از ۵۰ گرم الی ۱۲۰ گرم و در هر دو نوع تحریر و گلاسه انتخاب شود.

کتاب

جلد کتاب : مقوای جلد کتاب برای قطع های کوچک تر چون جیبی و رقعی می تواند ۲۰۰ الی ۲۵۰ گرم باشد. برای کتاب های وزیری، خشتی و رحلی ۲۵۰ گرم الی ۳۰۰ گرم پیشنهاد می شود.

کاغذ داخلی کتاب : کتاب های تک رنگ و معمولی را با کاغذ ۷۰ گرم تحریر چاپ می کنند، مگر آن که چاپ دو رنگ یا چند رنگ باشد. در این صورت گرماژ کاغذ به ۸۰ یا حتی ۱۰۰ گرم تغییر می کند و در موارد چهار رنگ بهتر است گلاسه انتخاب شود. در مورد کتاب های مرجع که تعداد صفحات زیادی دارند و معمولاً تک رنگ چاپ می شود، کاغذ انجیلی که مقاومت و چاپ پذیری خوب همراه با وزن کم دارد ( ۴۰ گرم) پیشنهاد می گردد.

پوستر

اگر ابعاد پوستر را از حدود ۵۰ × ۳۵ تا ۷۰ × ۱۰۰ در نظر بگیریم کاغذ مورد استفاده می تواند از ۱۳۵ گرم تا ۱۷۰ گرم را شامل شود. در مواردی که پوستر چهار رنگ است و یا ابعاد آن بزرگ است و مقاومت بیشتری برای کاغذ نیاز باشد ، از کاغذهای گلاسه استفاده می شود. برخی طراحـان گرافیک در ارائه ی ایده های خاص خود از کاغذهای کرافت با چاپ سفید نیز استفاده کرده اند .

نقشه

کاغذ نقشه نیز بسته به ابعادش می تواند تحریر ۷۰ گرم الی ۱۰۰ گرم باشد. با توجـه به رنگی بودن اغلب نقشه ها، کاغذ گلاسه پیشنهاد می گردد و همچنین اگر ماندگاری نقشه برای تان مهم تر از هزینه کاغذ آن است، می توانید از کاغذهای پلاستیک استفاده کنید.

سررسید

توضیحات کتاب در مورد سررسید نیز صادق است .

لفاف

لفاف های دور محصولات مثل آب معدنی ، کمپوت ها و کنسروهای معمولاً از جنس گلاسه ی ۱۰۰ گرم انتخاب می شود، اما با رشد صنایع بسته بندی ، چاپ روی قوطی های فلزی به شکل مستقیم و یا به کارگیری لفاف های BOPP که با چاپ و روش فلکسو و هلیوگراور انجام می شود، حوزه ی لفاف در چاپ افست روی کاغذ محدودتر شده است .

تگ

برای ارائه ی تگ تبلیغاتی که به طور معمول بر روی پوشاک بیشتر از هر محصولی خودنمایی می کند، از مقوای گلاسه با گرماژ ۲۰۰ الی ۳۰۰ گرم همراه با چاپ چهار رنگ و جلوه های خــاص دیگر استفاده می شود. البته تگ های متنوعتی وجود دارد که دامنه ی استفاده از مقوای آن ها ، بسیار فراتر می رود و مقوای فانتزی ، کرافت را نیز در بر می گیرد .